Gudstjenesteliste

Skærtorsdag | 17.04.2014

Aller kirke 17:00 Susanne Madsen
  kirkebil
Almind kirke ingen gudstjeneste
Bramdrup kirke 19:30 Lone Vesterdal
  Efterfølgende er der ost og rødvin i sognegården.
Brændkjærkirken 17:00 Iben M. Davids og Ole Pihl
  Gudstjeneste med spisning af påskemåltid. Jazzmusik v/ Martin Schack m.fl.
Dalby kirke 10:30 Tine Illum
Eltang Kirke ingen gudstjeneste
Frørup Kirke 17:00 Lone Kofod Jensen
  Fællesspisning i præstegården
Harte Kirke 10:30 Elon Jepsen
Hejls Kirke ingen gudstjeneste
Hjarup Kirke 10:30 Jens Henrik Kristiansen
Hjerndrup Kirke ingen gudstjeneste
Immanuelskirken
Jordrup Kirke ingen gudstjeneste
Kolding Valgmenighed ingen gudstjeneste
Kristkirken
Lejrskov Kirke 19:00 Karen Søe Pedersen
Nr. Bjert Kirke 19:30 Dorthe Rudbeck
Sankt Nicolai Kirke
Sdr. Stenderup Kirke
Sdr. Vilstrup Kirke 19:00 Christine Alexandersson
  Kor medvirker. Ost og rødvin.
Seest Kirke
Simon Peters Kirke 19:00 Birgitte Molin
Skanderup Kirke
Skanderup grundtvigske Valgmenighed 19:00 Axel Jessen
Stepping Kirke ingen gudstjeneste
Sønder Bjert Kirke 17:00 Tine Illum
Taps Kirke ingen gudstjeneste
Tyrstrup Kirke 17:00 Annette Wiuf Christensen & Lene Thiim
  Fælles påskemåltid.
Vamdrup Kirke 10:30 Jens Henrik Kristiansen
Vamdrup Kirke 17:00 Jens Henrik Kristiansen
 

Påskemåltid i kirkehuset i Vamdrup

Vejstrup Kirke 10:30 Henrik Vestergaard Jørgensen
  Kirkekaffe.
Vester Nebel Kirke 16:00 Marianne Dykær
  Nadvergudstjeneste
Viuf kirke 16:00 Hans Otto Tobler
Vonsild Kirke 16:00 Klavs Bo Sørensen
Ødis Kirke 10:30 Borgny Brünings-Hansen

Langfredag | 18.04.2014

Aller kirke 09:00 Susanne Madsen
Almind kirke 16:00 Hans Otto Tobler
  Liturgisk gudstjeneste. Pige- og voksenkor medvirker.
Bramdrup kirke 10:30 Ditte Freiesleben
  Der opføres uddrag af Pergolesis Stabat Mater.
Brændkjærkirken 10:30 Ole Pihl
  Liturgisk gudstjeneste
Dalby kirke 14:00 Jens Christian Bach Iversen
  Musikgudstjeneste.
Eltang Kirke 10:30 Christine Alexandersson
Frørup Kirke 10:30 Lone Kofod Jensen
Harte Kirke 10:30 Elon Jepsen
Hejls Kirke 10:30 Henrik Vestergaard Jørgensen
Hjarup Kirke 09:00 Jens Henrik Kristiansen
Hjerndrup Kirke 10:30 Annette Wiuf Christensen
  Fælles gudstjeneste.
Immanuelskirken
Jordrup Kirke 16:00 Karen Søe Pedersen
Kolding Valgmenighed 14:30 Henning Astrup
Kristkirken
Lejrskov Kirke ingen gudstjeneste
Nr. Bjert Kirke 10:30 Dorthe Rudbeck
Sankt Nicolai Kirke
Sdr. Stenderup Kirke
Sdr. Vilstrup Kirke ingen gudstjeneste
Seest Kirke
Simon Peters Kirke 10:30 Birgitte Molin
Skanderup Kirke
Skanderup grundtvigske Valgmenighed 10:00 Axel Jessen
Stepping Kirke ingen gudstjeneste
Sønder Bjert Kirke 10:30 Tine Illum
Taps Kirke ingen gudstjeneste
Tyrstrup Kirke 10:30 Annette Wiuf Christensen
  Fælles gudstjeneste. Liturgisk.
Vamdrup Kirke 10:30 Jens Henrik Kristiansen
Vejstrup Kirke ingen gudstjeneste
Vester Nebel Kirke 10:30 Marianne Dykær
  Liturgisk gudstjeneste
Viuf kirke ingen gudstjeneste
Vonsild Kirke 10:30 Klavs Bo Sørensen
Ødis Kirke 09:00 Borgny Brünings-Hansen

Påskedag | 20.04.2014

Aller kirke 10:15 Susanne Madsen
  med trompeter
Almind kirke 10:30 Hans Otto Tobler
Bramdrup kirke 10:30 Ditte Freiesleben
Brændkjærkirken 10:30 Ole Pihl
  Festgudstjeneste
Dalby kirke 10:30 Jens Christian Bach Iversen
Eltang Kirke 10:30 Christine Alexandersson
  Kor medvirker.
Frørup Kirke 10:30 Lone Kofod Jensen
Harte Kirke 10:30 Elon Jepsen
Hejls Kirke 15:00 Henrik Vestergaard Jørgensen
Hjarup Kirke 09:00 Maria Dusgaard König
Hjerndrup Kirke 09:00 Lene Thiim
Immanuelskirken
Jordrup Kirke 10:30 Karen Søe Pedersen
  med kirkekor
Kolding Valgmenighed 10:30 Mads Peter Kruse
Kristkirken
Lejrskov Kirke 09:00 Karen Søe Pedersen
Nr. Bjert Kirke 10:30 Thomas H. Poulsen
Sankt Nicolai Kirke
Sdr. Stenderup Kirke
Sdr. Vilstrup Kirke ingen gudstjeneste
Seest Kirke
Simon Peters Kirke 10:30 Michael Markussen
Simon Peters Kirke 13:00 Michael Markussen
 

Church Service at 1 p.m.

Skanderup Kirke
Skanderup grundtvigske Valgmenighed 10:00 Axel Jessen
Stepping Kirke ingen gudstjeneste
Sønder Bjert Kirke 10:30 Tine Illum
Taps Kirke 09:00 Henrik Vestergaard Jørgensen
Tyrstrup Kirke 10:30 Lene Thiim
Vamdrup Kirke 09:00 Maria Dusgaard König
 

Indsamling

Vamdrup Kirke 10:30 Maria Dusgaard König
 

Indsamling

Vejstrup Kirke 10:30 Henrik Vestergaard Jørgensen
  Kirkekaffe.
Vester Nebel Kirke 10:30 Marianne Dykær
Viuf kirke 09:00 Hans Otto Tobler
Vonsild Kirke 10:30 Klavs Bo Sørensen
Ødis Kirke 10:30 Borgny Brünings-Hansen

2. Påskedag | 21.04.2014

Aller kirke ingen gudstjeneste
  fælles for alle sogne i Haderslev Domkirke kl. 14.00
Almind kirke ingen gudstjeneste
Bramdrup kirke 10:30 Lone Vesterdal
Brændkjærkirken 19:30 Iben Munkgaard Davids
  Bemærk aftengudstjeneste!
Dalby kirke 10:30 Birgit Urd Andersen
Eltang Kirke ingen gudstjeneste
Frørup Kirke ingen gudstjeneste
Harte Kirke 10:30 Elon Jepsen
Hejls Kirke ingen gudstjeneste
Hjarup Kirke 10:30 Maria Dusgaard König
Hjerndrup Kirke ingen gudstjeneste
Immanuelskirken
Jordrup Kirke ingen gudstjeneste
Kolding Valgmenighed ingen gudstjeneste
Kristkirken
Lejrskov Kirke ingen gudstjeneste
Nr. Bjert Kirke 10:30 Thomas H. Poulsen
Sankt Nicolai Kirke
Sdr. Stenderup Kirke
Sdr. Vilstrup Kirke ingen gudstjeneste
Seest Kirke
Simon Peters Kirke 10:30 Michael Markussen
Skanderup Kirke
Skanderup grundtvigske Valgmenighed ingen gudstjeneste
Stepping Kirke ingen gudstjeneste
Sønder Bjert Kirke 09:00 Jens Christian Bach Iversen
Taps Kirke ingen gudstjeneste
Tyrstrup Kirke 10:30 Annette Wiuf Christensen
Vamdrup Kirke 10:30 Maria Dusgaard König
Vejstrup Kirke ingen gudstjeneste
Vester Nebel Kirke 10:30 Marianne Dykær
Viuf kirke ingen gudstjeneste
Vonsild Kirke 10:30 Klavs Bo Sørensen
Ødis Kirke ingen gudstjeneste

1. søndag efter Påske | 27.04.2014

Aller kirke ingen gudstjeneste
  fælles med Fjelstrup
Almind kirke 09:30 Hans Otto Tobler
  Konfirmation
Almind kirke 11:00 Hans Otto Tobler
  Konfirmation
Bramdrup kirke 10:30 Ditte Freiesleben
Brændkjærkirken 10:30 Birgit Fur
Dalby kirke 10:30 Jens Christian Bach Iversen
Eltang Kirke 14:00 Christine Alexandersson
  Kor medvirker - Musikalske processer.
Frørup Kirke ingen gudstjeneste
Harte Kirke 10:30 Elon Jepsen
Hejls Kirke 10:30 Henrik Vestergaard Jørgensen
  Konfirmation.
Hjarup Kirke 09:00 Jens Henrik Kristiansen
Hjerndrup Kirke 09:00 Annette Wiuf Christensen
Immanuelskirken
Jordrup Kirke ingen gudstjeneste
Kolding Valgmenighed ingen gudstjeneste
Kristkirken
Lejrskov Kirke 10:30 Karen Søe Pedersen
Nr. Bjert Kirke 10:30 Dorthe Rudbeck
Sankt Nicolai Kirke
Sdr. Stenderup Kirke
Sdr. Vilstrup Kirke ingen gudstjeneste
Seest Kirke
Simon Peters Kirke 10:30 Birgitte Molin
Skanderup Kirke
Skanderup grundtvigske Valgmenighed 10:00 Axel Jessen
Stepping Kirke ingen gudstjeneste
Sønder Bjert Kirke 10:30 Tine Illum
  Konfirmation
Taps Kirke ingen gudstjeneste
Tyrstrup Kirke 10:30 Annette Wiuf Christensen
Vamdrup Kirke 09:00 Jens Henrik Kristiansen
Vamdrup Kirke 10:30 Jens Henrik Kristiansen
Vejstrup Kirke ingen gudstjeneste
Vester Nebel Kirke ingen gudstjeneste
Viuf kirke ingen gudstjeneste
Vonsild Kirke 10:30 Klavs Bo Sørensen
Ødis Kirke

2. søndag efter Påske | 04.05.2014

Aller kirke 10:15 Susanne Madsen
  konfirmation
Almind kirke ingen gudstjeneste
Bramdrup kirke 10:30 Lone Vesterdal
Brændkjærkirken 10:30 Iben Munkgaard Davids
Dalby kirke
Eltang Kirke ingen gudstjeneste
Frørup Kirke ingen gudstjeneste
Harte Kirke 10:30 Elon Jepsen
Hejls Kirke ingen gudstjeneste
Hjarup Kirke
Hjerndrup Kirke ingen gudstjeneste
Immanuelskirken
Jordrup Kirke 10:30 Anna Marie Erbs
Kolding Valgmenighed ingen gudstjeneste
Kristkirken
Lejrskov Kirke ingen gudstjeneste
Nr. Bjert Kirke 10:30 Dorthe Rudbeck
Sankt Nicolai Kirke
Sdr. Stenderup Kirke
Sdr. Vilstrup Kirke ingen gudstjeneste
Seest Kirke
Simon Peters Kirke 10:30 Birgitte Molin
Simon Peters Kirke 13:00 Elisabeth Padillo Olesen
 

Church Service at 1. p.m.

Skanderup Kirke
Skanderup grundtvigske Valgmenighed 10:00 Axel Jessen
  Konfirmation
Stepping Kirke 10:00 Lone Kofod Jensen
  Konfirmation
Sønder Bjert Kirke 19:00 Tine Illum
Taps Kirke ingen gudstjeneste
Tyrstrup Kirke 10:30 Annette Wiuf Christensen
  Konfirmation.
Vamdrup Kirke
Vejstrup Kirke 10:30 Henrik Vestergaard Jørgensen
  Konfirmation.
Vester Nebel Kirke 10:30 Marianne Dykær
Viuf kirke 10:00 Hans Otto Tobler
  Konfirmation
Vonsild Kirke 10:30 Klavs Bo Sørensen
  KONFIRMATION A
Ødis Kirke

3. søndag efter Påske | 11.05.2014

Aller kirke ingen gudstjeneste
Almind kirke 09:00 Thomas H. Poulsen
Bramdrup kirke 10:30 Lone Vesterdal
Brændkjærkirken 10:30 Ole Pihl
Dalby kirke
Eltang Kirke 10:30 Christine Alexandersson
  Kor medvirker.
Frørup Kirke
Harte Kirke 10:30 Elon Jepsen
Hejls Kirke ingen gudstjeneste
Hjarup Kirke
Hjerndrup Kirke ingen gudstjeneste
Immanuelskirken
Jordrup Kirke ingen gudstjeneste
Kolding Valgmenighed ingen gudstjeneste
Kristkirken
Lejrskov Kirke 10:30 Karen Søe Pedersen
Nr. Bjert Kirke 10:30 Thomas H. Poulsen
Sankt Nicolai Kirke
Sdr. Stenderup Kirke
Sdr. Vilstrup Kirke ingen gudstjeneste
Seest Kirke
Simon Peters Kirke 10:30 Birgitte Molin
Skanderup Kirke
Skanderup grundtvigske Valgmenighed 10:00 Axel Jessen
Stepping Kirke
Sønder Bjert Kirke 10:30 Tine Illum
Taps Kirke 10:30 Henrik Vestergaard Jørgensen
  Konfirmation.
Tyrstrup Kirke 10:30 Lene Thiim
  Konfirmation.
Vamdrup Kirke
Vejstrup Kirke ingen gudstjeneste
Vester Nebel Kirke ingen gudstjeneste
Viuf kirke ingen gudstjeneste
Vonsild Kirke 10:30 Klavs Bo Sørensen
  KONFIRMATION B
Ødis Kirke